Przejdź do treści

Luty (2018)

  Doors Not Shut

  released:
  2018, Audio Cave POSŁUCHAJ/KUP

  tracks:
  1. Introperk
  2. In Morse: Andrzej Święs
  3. Fly
  4. Temat
  5. Party-kuła
  6. Nonameyet
  7. Siedem dziewięć
  8. In Morse: Krzysztof Szmańda
  9. Infobesity
  10. Outropian

  musicians:
  Krzysztof Dys – piano
  Philip South – drums, percussion
  Krzysztof Szmańda – drums, percussion
  Andrzej Święs – double bass
  Ksawery Wójciński – double bass
  Wacław Zimpel – clarinet

  W ostatnich dniach 2018 r. dotarła do mnie jedna z najciekawszych polskich płyt jazzowych ubiegłego roku. Doors Not Shut jest nową formacją, ale łatwo zauważyć, że połowę jej składu stanowi trzech muzyków kwartetu Soundcheck: pianista Krzysztof Dys, kontrabasista Andrzej Święs i perkusista Krzysztof Szmańda.

  Dwóch intrygujących improwizatorów: klarnecista Wacław Zimpel i kontrabasista Ksawery Wójciński stanowi nierozłączny duet i tu zagrali w pięciu na dziesięć utworów. Ważnym gościem polskich muzyków jest przybyły aż z Australii perkusjonista Philip South. Gra i wokalizuje we wszystkich częściach tej rozbudowanej, kolektywnej improwizacji, jaką jest album „Luty”. Najciekawsze jest to, że w żadnym momencie albumu nie grają wszyscy muzycy. Słowem, to nie jest muzyka na sekstet, a na pomysły, które każdy z muzyków dodaje, kiedy ma coś ciekawego do zaoferowania.

  Nazwa zespołu Doors Not Shut definiuje ideę jego muzyki, która, tak jak i skład grupy, ewoluuje, oscyluje, pączkuje i zanika. Nic tu nie jest zamknięte, a wszystko jest otwarte. Każda nowa nuta otwiera drzwi do kolejnych, nieoczekiwanych, zaskakujących rozwiązań harmonicznych i brzmieniowych. Album fascynuje i zaciekawia odwagą i wyobraźnią muzyków. Słucham go zahipnotyzowany, odkrywając za każdym razem coś nowego. // Marek Dusza Audio Cave