Luty (2018)

Doors Not Shut

released:
2018, Audio Cave POSŁUCHAJ/KUP

tracks:
1. Introperk
2. In Morse: Andrzej Święs
3. Fly
4. Temat
5. Party-kuła
6. Nonameyet
7. Siedem dziewięć
8. In Morse: Krzysztof Szmańda
9. Infobesity
10. Outropian

musicians:
Krzysztof Dys – piano
Philip South – drums, percussion
Krzysztof Szmańda – drums, percussion
Andrzej Święs – double bass
Ksawery Wójciński – double bass
Wacław Zimpel – clarinet

W ostatnich dniach 2018 r. dotarła do mnie jedna z najciekawszych polskich płyt jazzowych ubiegłego roku. Doors Not Shut jest nową formacją, ale łatwo zauważyć, że połowę jej składu stanowi trzech muzyków kwartetu Soundcheck: pianista Krzysztof Dys, kontrabasista Andrzej Święs i perkusista Krzysztof Szmańda.

Dwóch intrygujących improwizatorów: klarnecista Wacław Zimpel i kontrabasista Ksawery Wójciński stanowi nierozłączny duet i tu zagrali w pięciu na dziesięć utworów. Ważnym gościem polskich muzyków jest przybyły aż z Australii perkusjonista Philip South. Gra i wokalizuje we wszystkich częściach tej rozbudowanej, kolektywnej improwizacji, jaką jest album „Luty”. Najciekawsze jest to, że w żadnym momencie albumu nie grają wszyscy muzycy. Słowem, to nie jest muzyka na sekstet, a na pomysły, które każdy z muzyków dodaje, kiedy ma coś ciekawego do zaoferowania.

Nazwa zespołu Doors Not Shut definiuje ideę jego muzyki, która, tak jak i skład grupy, ewoluuje, oscyluje, pączkuje i zanika. Nic tu nie jest zamknięte, a wszystko jest otwarte. Każda nowa nuta otwiera drzwi do kolejnych, nieoczekiwanych, zaskakujących rozwiązań harmonicznych i brzmieniowych. Album fascynuje i zaciekawia odwagą i wyobraźnią muzyków. Słucham go zahipnotyzowany, odkrywając za każdym razem coś nowego. // Marek Dusza Audio Cave